Албанија му излезе во пресрет на Косово и ќе му дава струја за да се избегнат рестрикциите

Од:

Во Косово нема рестрикции во снабдувањето со електрична енергија, благодарение на Албанија која одлучи да му помогне во овие тешки денови, јавија албанските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Министерството за економија на Албанија попладнево соопшти дека е договорено земјата да испорачува струја со цел граѓаните на Косово без прекин да се снабдуваат со електрична енергија.

Пренесуваат и најава од косовското министерство кое најавува соработка и со ” други за да ја надмине енергетската криза”.

Рестрикции во снабдувањето со електрична енергија во Косово беше најавено да почнат од денеска попладне.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Роде: Визната либерализација за Косово може да се очекува на почетокот на 2013 година

А1он

Албанија почна со затворање на средните училишта поврзани со Фетулах Ѓулен

Ана Ололовска

Рама: Немаме информации за евентуален терористички напад од Иран, но следиме се зашто пред нас е непредвидлив режим

Ана Ололовска

Албанија ќе набави шест дрона „Бајрактар“

Ана Ололовска

Приштина: Косово е подготвено за секаков напад, имаме нови модели на оружје

А1он

По кибернападите во Албанија пристигна тим на НАТО, предводен од Апатурај

Ана Ололовска