Албанија ги укина дел од царинските давачки за Македонија, Косово и Србија

Од:

Албанската влада одлучи да укине дел од царинските давачки за стоки со потекло од С Македонија, Косово и Србија. Одлуката доаѓа во пресрет на обврските на Албанија во процесот на Отворен Балкан и помошта што земјите-членки мора да си ја пружат поради кризата со високите цени.

dobivaj vesti na viber

Иако Косово не е дел од оваа иницијатива, Министерството за финансии одлучи за исклучок врз основа на билатералните договори за укинување на царинските бариери. Во Македонија, фирмите од Албанија купиле стоки во вредност од 55 милиони евра, а вредноста на продаденото изнесува 62 милиони.

Би можело да ве интересира

Запленети 5 килограми златен накит на граничниот премин Блаце

Ана Ололовска

Царина: Наплатени приходи од 103,47 милијарди денари во 2021 година

А1он

Притвор за полицајците и цариниците кои беа уапсени за шверц на дрога

А1он

Со измени на Законот за Царинската тарифа до поголема конкурентност на економијата

Ана Ололовска

Владата предлага намалување на царините за суровини и репроматеријали за домашната индустрија

А1он

Царина: Обвинителството за организиран криминал и корупција ја води истрагата за запленетa стока на скопскиот аеродром

А1он