Акциите на НЛБ почнаа да котираат на Љубљанската берза

Од:

Со акциите на најголемата словенечка банка – Нова Љубљанска банка (НЛБ) вчера почна да се тргува на Љубљанската и Лондонската берза, како што беше и предвидено откако минатата недела беше заклучена иницијалната јавна понуда (ИПО), во која словенечката држава продаде 59 отсто од акциите на НЛБ.

dobivaj vesti na viber

Со оглед дека за т.н. стабилизациски акции се предвидени 5,9 отсто од акциите, државата продаде околу 65 отсто од акциите на НЛБ.

Акциите на НЛБ во јавна понуда се продадени по цена од 51,50 евра по акција, а веќе во првиот час од тргувањето на Љубљанската берза цената дојде до 56,50 евра, што е околу 10 отсто повеќе од цената во ИПО.

Од Словенечкиот државен холдинг истакнуваат дека успешно го спровеле првиот чекор во приватизацијата на НЛБ, со што државниот буџет доби повеќе од 600 милиони евра (каде не се пресметани стабилизациските акции во вредност од 61 милион евра).

Словенечката држава и натаму е најголем поединечен сопственик на НЛБ, а предвидено е следната година да продаде уште еден удел, по што би останала сопственик на 25 отсто плус една „златна“ акција.

Би можело да ве интересира

Пахор: Единствен начин за решавање на проблемите на Западен Балкан е забрзување на процесот за членство во ЕУ

Ана Ололовска

Бројот на слободни работни места во Словенија достигна рекордно високо ниво во вториот квартал

Пожарот во Словенија продолжува да беснее, на италијанската страна има жртва

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем пожар во Словенија, евакуација на три села

Пожар од Италија се прошири кон Словенија

Претседателските избори во Словенија закажани за 23 октомври

Горан Наумовски