„Адриа ервејс“ привремено ги откажа сите летови од и до Скопје

Од:

Словенечката авиокомпанијата „Адриа ервејс“ привремено ги прекинува сите летови од своите бази во Љубљана, Приштина и Тирана, а соодветно на тоа и сите летови до и од аеродромот во Скопје.

Адриа Ервејс ги советува патниците доколу патуваат на 24 и 25 септември задолжително да ги контактираат канцелариите од каде ги купиле авионските билети.

– Причина за привремениот прекин на летовите е последица на моменталната неликвидност на компанијата неопходна за непречено летање. Компанијата работи на изнаоѓање решенија во соработка со потенциален инвеститор. Целта на сите вклучени е Адриа Ервејс повторно да лета и дека прекинот на летовите е навистина привремен. Компанијата длабоко се извинува за ситуацијата на сите патници и партнери, се вели во соопштението од Адриа Ервејс.

Од Адриа Ервејс им препорачуваат на своите патници и партнери да ги следат онлајн соопштенијата на нивната официјална веб страница www.adria.si.

Би можело да ве интересира

Владиниот лирџет, по индикација за дефект со предното тркало, безбедно слетал на Скопскиот аеродром

Ана Ололовска

Светски ден на контролорите на летање, во просек дневно опслужуваат 100.000 летови

Ана Ололовска

Берлин го удвојува данокот на куси авиолинии

Ана Ололовска

Адрија ервејс поради недостиг на пари ги приземји авионите

Ана Ололовска

ТАВ ќе ги проширува аеродромите во Скопје и Охрид, за 10 години четири пати повеќе патници

Ана Ололовска

Хрватска сака да купи 12 борбени авиони