До 50% пониска цената за пренос на гас за когеративните електрани

Од:

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната подготвителна седница донесе одлука за измени на Правилникот за начин и услови за регулирање тарифи за пренос, управување со системот за пренос и дистрибуција на природен гас.

dobivaj vesti na viber

Со измените, како што изјави за МИА претседателот на РКЕ Марко Бислимовски, се овозможува во периодот од 1 август до 15 октомври годинава, односно до почетокот на грејната сезона, цената за пренос на гас за ТЕ-ТО, КОГЕЛ и Елем енергетика да биде пониска до 50 проценти од реалната.

Тоа, како што кажа, се нуди заради значително намалената потрошувачка на гас во овој период од годината.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Ќе им дадеме гас на Македонците

А1он

Додека се бара ЕУ да ја мобилизира сета расположлива енергија, гневот кон Германија расте

Ана Ололовска

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Бислимоски: Потрошувачите плаќаат само за она што го имаат потрошено, РКЕ не ги признава кражбите на електрична енергија во крајната цената

Ана Ололовска

Шолц: Нема да има недостиг од гас оваа зима, од следната година Германија нема да биде зависна од Русија

Ана Ололовска

Можно е ЕУ да се откаже од ограничување на цената на рускиот гас

Ана Ололовска