„Златна Арена“ за режија на Теона Стругар Митевска

Од:

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска на штотуку завршениот 62 Филмски фестивал во Пула ја доби Златната Арена за најдобра режија.

Петочленото жири едногласно и додели оваа награда на Теона Стугар Митевска, образложувајќи дека “прецизната препознатлива режисерска работа успева целосно да го вовлече гледачот во настаните, карактерите, случувањата и општествените околности во филмот “.

Ова е веќе седма награда за филмот на меѓународната сцена, а фестивалскиот живот воопшто не стивнува. Петрунија продолжува во месец Јули со својот фестивалски живот, присутна на девет фестивали низ целиот свет. По Пула, Петрунија го отвори филмскиот фестивал во Одеса, Украина, од таму е филм на отварање на Мотовун Филмскиот фестивал во Хрватска, а потоа настапува во конкуренција на Авторскиот филмски фестивал во Палич, Србија, па во Кина и Нов Зеланд.

Би можело да ве интересира

Берлин: Доделени Европските филмски награди

Премиера на играниот филм „Дедо и внук“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бонд 25: Открива ли трејлерот кој ќе го наследи Даниел Крег?

Татјана Ташкова

Недела на македонскиот филм во Приштина

Ана Ололовска

Филмот „Господпостои, името и е Петрунија“ добитник на наградата „ЛУКС 2019“ за филм на Европскиот парламент

Ана Ололовска

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ може да се закити со наградата „ЛУКС 2019“ за филм на Европскиот парламент

Ана Ололовска