Завршува вториот филмски фестивал за монтажа „Синематик“

Од:

Вториот Фестивал на филмска монтажа „Синематик“ ќе заврши вечер со проекција на германската драма „Генерација Милениум“ во режија на Јана Биргелин (2017) и со доделување на наградите „Златен рез“ за филмовите во конкуренција.

dobivaj vesti na viber

Фестивалот го организира Асоцијацијата на филмски професионалци и ТВ-соработници на Македонија со поддршка од Агенцијата за филм.

Беше отворен во четвртокот со македонска премиера на албанско-италијанско-македонската копродукција „Скршено“ во режија на Едмонд Будина.

Лауреат на наградата за животно дело на годинашниот фестивал е познатиот монтажер Андрија Зафрановиќ кој вчера одржа мастер-клас за студентите од Факултетот за драмски уметности, а во негова чест беше прикажан филмот „Уставот на Република Хрватска“.

Во официјалната програма на вториот „Синематик“ беа и филмовите: „Хармс“ во режија на Иван Болотников; „Лето 1993“ на Карла Симон, „Генерација Милениум“ во режија на Јана Биргелин и „Центарот на мојот свет“ на Јакоб Ерва.

Би можело да ве интересира

Европски филмови за деца и тинејџери во киното „Манаки“ во рамките на офф-програмата на „Бит Фест 2022“

Ана Ололовска

Започна 25-тото јубилејно издание на Скопје филм фестивал

По Венеција „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска во Торонто

Ана Ололовска

„Џон Вик 4“ ќе биде најдолгиот филм во серијалот, вели режисерот

Филмот „Avec l’amour” вечерва на „Кино на отворено” во Кисела Вода

Ана Ололовска

Вечерва „Cinema Komunisto”, утре “Стела” на „Кино на отворено” во Кисела Вода

Ана Ололовска