Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

Од:

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал.

Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини „Осум и пол“ (1963).

Скопје филм фестивал, на 23-тото издание понуди повеќе од дваесет играни и документарни филмови поделени во три програми: Панорама на светски филм, Денови на квир кино и Ретроспективна програма на филмови од Федерико Фелини во соработка со Кинотека на Северна Македонија.

Фестивалот во рамки на својата годинешна програма ја одбележа и стогодишнината од раѓањето на книжевникот, филмски сценарист и режисер, Славко Јаневски.

Би можело да ве интересира

Вечер завршува 23. Скопје филм фестивал

Ана Ололовска

Утре завршува годинешниот Скопје филм фестивал

Ана Ололовска

Скопје филм фестивал почнува на 9 септември, програмата содржи 20 играни и документарни филмови

Ана Ололовска

„Скопје филм фестивал“ презакажан за во септември

А1он

На Скопје филм фестивал гостуваше екипата на францускиот филм „Ава“

Наум Локоски

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал

Ана Ололовска