Заврши манифестацијата Кавадаречко културно лето

Од:

Со изведба од кавадаречки актери кои се претставија со поезија и настапи на млади љубители на фолклорот, попладнево заврши манифестацијата Кавадаречко културно лето, во организација на кавадаречкиот Дом на култура ,,Иван Мазов-Климе”.

dobivaj vesti na viber

Манифестацијата се одржуваше во јули, август се до денеска на новата велосипедско пешачка патека кон месноста Моклиште, кај кавадаречкото село Ваташа.

Пред присутните денеска се обратија актерот Диме Коцевски и Јулијана Туриманџова, директор на кавадаречкиот културен дом.

-Музички точки, фолклорни изведби, театарски претстави, изложбени поставки, како и бројни други културни активности беа дел од манифестацијата, кои го привлекоа вниманието на публиката, потсети Туриманџова.

Би можело да ве интересира

Обвинение и психијатриско лекување за братот кој полово ја нападна сестра си

Катерина Павлова-Николовска

Во Кавадарци промовиран проспект за џоломарската игра во селата Ресава и Бегниште

Ана Ололовска

Кавадарци одбележува 78 години од раѓањето на Зафир Хаџиманов

Ана Ололовска

Кавадарци одбележува 110 години од раѓањето на Темков, еден од најистакнатите културни работници

Ана Ололовска

По убиството во Кавадарци, мајка со малолетно дете го напуштила градот

А1он

Балканско првенство во риболов во Кавадарци

А1он