Заврши манифестацијата Караманови поетски средби

Од:

Со омаж за големиот македонски поет Матеја Матевски и промоција на книгата „Дождови“ завршија годинашните 46 „Караманови поетски средби“, на кои Европската награда за поезија „Ацо Караманов“ ја доби светски познатиот поет, Шпанецот Хусто Хорхе Падрон.

За книгата „Дождови“ на Матевски зборуваше авторот на изборот и поговорот, поетот Раде Силјан, а излагање за македонскиот поет имаше и добитникот на наградата, Хусто Хорхе Падрон.

Вчера се одржа и промоцијата на наградената книга „Електронска крв“ од Даниела Андоновска Трајковска, која ја доби наградата за најдобра книга од македонски автор.

Синоќа се одржаа и поетски меридијани за младите поети, кои се сретнаа со поетите од Шпанија, Полска, Турција, Монголија, Хрватска, Србија и Црна Гора.

Би можело да ве интересира

Промоција на „Поезијата и возвишеното“ од Иван Џепароски

Ана Ололовска

Пехчевската поетеса Габриела Костадинова дел од зборникот „Збор во времето”

Ана Ололовска

Чествување по повод 90 години од раѓањето на Матеја Матевски

Ана Ололовска

Излезе од печат третата стихозбирка „Отвори ги очите“ на Љупка Антеска

Ана Ололовска

Промоција на „Дувни, дувни ветренце“ од Наум Попески

Ана Ололовска

Поезијата на Славе Ѓорѓо Димоски ќе биде претставена на Американскиот универзитет во Благоевград

Ана Ололовска