Заев му заблагодари на Адеми за придонесот во културата, не соопшти кој ќе го замени

Од:

Премиерот Зоран Заев изјави дека ја очекувал оставката од министерот за култура Асаф Адеми, кој денеска објави дека се повлекува од функцијата поради здравствени причини.

– Тој ја најавуваше оставката повеќе од шест месеци и има здравствени проблеми. Сакаше да ја поднесе оставката уште пред Програмата за култура, но знаете дека имаше дилема дали ќе се оди на претседателски заедно со парламентарни избори, па потоа се одлучивме на претседателски. Молбата од мене како мандатор и премиер беше да се почека, да поминат изборите, изјави Заев во Владата.

Премиерот додаде дека има разбирање за здравствената состојба на Адеми и за неговиот личен однос по ова прашање.

– Тој утрово ме информираше за деталите. Денеска знам дека има закажано прес-конференција и потоа ќе пиеме заедно кафе. Верувам дека во неговиот иден живот ќе можеме повторно да соработуваме, но ова е само уште едно испразнето место кое ќе биде дел на новата реконструкција, истакна Заев.

Тој изрази благодарност до Асаф Адеми за неговиот ангажман во културата.

Одговарајќи на новинарско прашање, рече дека тој лично размислува за новиот министер за култура и додаде оти се уште не е подготвен да соопштува имиња.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Истрагата за „Рекет“ е фарса, целта е да се одвлече вниманието од Заев

А1он

Промоција на аудиоизданија на Националниот сојуз на слепите

Ана Ололовска

Заев и Туск немаат време за новинарите

Виктор Јованов

(ВИДЕО) Туск: Со договорите со Грција и Бугарија станавте шампиони

Виктор Јованов

(ВИДЕО) Заев го уверува Туск: Ќе ја докажеме независноста на судството

Виктор Јованов

Туск во Скопје на средби со Заев и Пендаровски

Ана Ололовска