Втора премиера на Тетовски театар со претставата „Бидерман и потпалувачите на огнови“

Од:

Тетовскиот театар во среда пред публиката ќе се претстави со втората премиера за 2019 година со изведбата на претставата „Бидерман и потпалувачите на огнови“. Претставата ќе биде одиграна во салата на Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ во Тетово со почеток во 19 часот.

-„Бидерман и потпалувачите на огнови“ е трагикомедија од швајцарскиот драматург Макс Фриш. Се надевам дека ќе реализираме претстава на најдобар можен начин бидејќи има интересни елементи, не е само пораката, туку пропратни делови како говорот на уметниците, хорот со улога да ги поврзе актерите и публиката, изјави режисерот Мехмет Џелили на денешната најавна прес конференција.

Сценографијата е на Бетим Зеќири, костимографијата на Едлира Ѓишка, додека актерска екипа ја сочинуваат 13 членови. Претставата ќе се изведува на албански јазик. Реприза ќе има во петок 18 октомври.

Би можело да ве интересира

Владимир Милчин по 50 години повторно ја поставува „Пантаглез“ во Драмски театар

Ана Ололовска

МНТ со претставата „Животот е прекрасен“ гостува во Народно позориште во Белград

Ана Ололовска

Демиркапијка наградена за главна женска улога на театарски фестивал во српски Уб

Ана Ололовска

Лидија Вуќичевиќ со хит комедијата „Чекајќи го министерот“ во Струмица

Ана Ололовска

Актерот Диме Илиев ја прими наградата за животно дело „Петре Прличко“

Ана Ололовска

Подвижен музички театар-Битола вечер гостува на фестивал во Лајпциг

Ана Ололовска