„Врба“ на Манчевски пред американската публика

Од:

„Врба“ на Милчо Манчевски, кој е македонски кандидат за Оскар за 2021-ва, ќе се прикажува во кината, на телевизии и на стриминг-платформите низ САД. Дистрибутер е „Кино Лорбер“, еден од најреномираните на уметнички филмови во САД. „Врба“ пред американската публика ќе се прикажува во текот на оваа година и ќе продолжи во 2022 и 2023.

Како што информира продукцијата, сопственикот на „Кино Лорбер“, Ричард Лорбер, го нарекол „Врба“ „моќно и најоригинално дело на маестро Манчевски, достојно за награди – трогателен, брилијантно одглумен и визуелно фрапантен поглед врз мајчинството. Не можеме да дочекаме да го споделиме ова длабоко дело со американската публика“.

„Кино Лорбер“ постои од 1977 година, а во големата библиотека од над 4000 нивни филмови се цела низа стари и нови добитници на Оскар и номинирани филмови и филмови на познати автори, како Тарковски, Орсон Велс, Жан-Лик Годар, Хол Ешби… Во последните девет години имаат добиено дури седум номинации за Оскар.

– Во редовна кинодистрибуција во САД се прикажуваат релативно мал број странски филмови. Единствени македонски филмови прикажани на редовниот репертоар во Америка се претходните филмови на Милчо Манчевски – „Пред дождот“, „Прашина“, „Сенки“, „Мајки“ и „Бикини Мун“, како и филмот „Медена земја“. Во престојниот период пред номинациите за Оскар, „Врба“ го продолжува фестивалскиот поход, а ќе има и специјални проекции во угледни предоскаровски настани во Њујорк и Лос Анџелес и Калифорнија, соопшти продукцијата.

Исто така, „Врба“ ќе се прикажува и на најреномираниот телевизиски канал за филмови, Ејч-Би-О (НВО), каде пред европската публика ќе се емитува повеќе пати во текот на 2021 и 2022 година.

Минатиот месец, „Врба“ имаше и онлајн-премиера во Унгарија, каде повторно доби извонредни критики. Во текот на 2021 година со унгарскиот дистрибутер „Будапешт филм“ ќе биде организирана и кинопремиерата во Унгарија, а подоцна и стриминг и телевизиско прикажување.

Во текот на 2021 се предвидени кинопремиери на „Врба“ во Србија, Белгија, Хрватска, Бугарија, Словенија, Албанија, Црна Гора и во Велика Британија.

Би можело да ве интересира

„Врба“ со Мариово и Трескавец во трка за наградата Најдобра филмска локација во Европа

Ана Ололовска

„Врба“ на Милчо Манчевски – македонски кандидат за „Оскар“ во 2021

Катерина Павлова-Николовска

Милчо Манчевски добитник на наградата за најдобар режисер на Рејнденс во Лондон, петти трофеј за „Врба“

Ана Ололовска

„Сребрена палма“ за „Врба“ на Манчевски во Валенсија

Ана Ололовска

Американската премиера на „Врба“ крунисана со награда за најдобар филм

Ана Ололовска

„Врба“ во Москва, а во Луксембург ретроспектива на Манчевски

Ана Ололовска