Во вторник во МОБ изведба на балетската претстава „Самсон и Далила“

Од:

Во вторник, на 15-ти јануари, со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс.

„Самсон и Далила“ е во кореографија на Роналд Савковиќ (Хрватска), додека во насловните улоги ќе настапат: Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили (Грузија).

Во улогата на Крв: Саша Ефтимова, Месо: Ендру Кук (Англија), Церемонијал мајстор: Мирослав Митрашиновиќ и Смрт: Олга Панго

„Самсон и Далила“ обработува библиска приказна за вечната борба помеѓу ДОБРОТО И ЗЛОТО.

Би можело да ве интересира

„Ана Каренина“ на сцената на Националната опера и балет на 19 септември

Ана Ололовска

„Либертанго“ дел од „Охридско лето“

Ана Ололовска

„Ана Каренина“ повторно на сцената на Националната опера и балет на 5 јули

Ана Ололовска

Изведба на „Ана Каренина“ во рамките на 40-то Скопско лето

Ана Ололовска

„Либертанго“ во Националната опера и балет

Ана Ололовска

„Либертанго“ на 20 јуни во НОБ

Ана Ололовска