Во Виена ќе се одржи саем на уметноста „Арт Австрија“

Од:

На саемот на уметноста „Арт Австрија“, што од 11 до 14 април ќе се одржи во виенскиот музеј „Леополд“, ќе биде претставена австриската уметност од 19-от век до денес.

Во текот на четирите дена музејот „Леополд“ ќе се претвори во мека на колекционерите на австриската уметност.

На три нивоа и површина од 2.450 квадратни метри ќе се претстават околу 50 изложувачи, меѓу кои се и некои од најдобрите галерии во Австрија.

Музејот ќе може да се посетува по ново работно време: 11-21 часот од понеделник до четврток, 11-19 часот во петок и сабота и 11-18 часот во недела.

Заинтересираните посетители очекуваат дела од времето на југендстилот, бидермајерот и класицизмот, но и современи трудови.

Би можело да ве интересира

Уметничката галерија во Тетово со повик до уметниците кои сакаат да изложуваат во 2012 година

А1он

Во тек конкурсот за наградата „Антево перо“

А1он

„Македонски пејзажи“ – отворена изложба на авторката Марија Светиева

А1он

Програмата на Националната галерија за 2020 година

Ана Ололовска

Повторно скандал со реставрација на уметничко дело во Шпанија

Ана Ололовска

Серија предавања и дискусии за уметниците и културните работници на пазарот на трудот

Ана Ололовска

Leave a Comment

16 + 13 =