Во Вевчани ќе се избира најдобра карикатура

Од:

Меѓународната културно-научна манифестација „Печалбарски денови“ и Вевчанското културно лето „ВЕВКУЛ 2015“ распишаа Меѓународен конкурс за карикатура на тема „Поплава, поплава…“

dobivaj vesti na viber

Право на учество на конкурсот имаат сите кои цртаат карикатури и имаат смисол за хумор и сатира. Форматот и бројот на карикатури со кои еден автор-карикатурист ќе учествува на конкурсот не е ограничен, односно е по избор на авторот.

Жири-комисијата ќе доделува прва, втора и трета награда односно златна, сребрена и бронзена маска. Добитниците на награди ќе добијат и пасош на Карневалска Република Вевчани, како и други подароци.

Од наградените и селектирани карикатури идната година во рамките на манифестацијата „ВЕКУЛ“ ќе биде организирана изложба во Вевчани.

Спонзор на Меѓународниот конкурс за карикатури што ќе биде отворен до 24 декември е Општина Вевчани. 

Би можело да ве интересира

Пуштен во употреба мултикултурниот центар „Коста Србакоски“ во Вевчани

А1он

Во галеријата „Остен“ 53-та светска галерија на карикатури

Ана Ололовска

Изложбата на карикатури на тема Ковид-19 во Делчево

А1он

Карикатуристот Крстевски на меѓународна изложба во Берлин

А1он

Објавен конкурсот за карикатура на Фестивалот за хумор и сатира „Ин Виница веритас“

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Жарко Настоски