Во Скопје ќе се одбележи Светскиот ден на рускиот јазик

Амбасадата на Руската Федерација во земјава и општина Кисела Вода денеска го одбележуваат Светскиот ден на рускиот јазик.

По тој повод попладне во паркот „Пушкин“ во општина Кисела Вода ќе се одржи свеченост на која ќе се обратат рускиот амбасадор Сергеј Баздникин и градоначалникот Филип Темелковски. Ќе биде одржан концерт и ќе биде прикажан цртан филм „Приказка за цар Салтан”.

Рускиот јазик е еден од шестте официјални јазици на ООН. Рускиот е најраспространет јазик во Евроазија. Исто така, рускиот е најголем мајчин јазик во Европа и осми најголем јазик во светот по бројот на луѓе чиј мајчин е рускиот, а шести по вкупниот број на говорници околу 215 милиони луѓе.

Светскиот ден на рускиот јазик се одбележува на 6 јуни. Овој датум е поврзан со денот, кога е роден Александар Сергеевич Пушкин. Александар Сергеевич Пушкин се смета за најголемиот руски поет, основоположник на рускиот литературен јазик и основач на модерната руска литература.

Би можело да ве интересира

Се печати книга за селото Горна Бошава

Ана Ололовска

Промовирана книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ во Струмица

Ана Ололовска

„Филмски клуб“ од Дејвид Гилмор во издание на ИЛИ-ИЛИ

Ана Ололовска

„Димитар Солев како полемичар“-нова книга од Веле Смилевски

Ана Ололовска

Раде Силјан добитник на меѓународната награда „Мелнички вечери на поезијата“

Ана Ололовска

Романот „Нишан“ на Блаже Миневски објавен на кинески јазик во Шангај

Ана Ололовска