Во штипската галерија „Безистен“ изложени делата на Борислав Траиковски

Од:

Изложба „Бои и чувства“ на Борислав Траиковски е отворена во штипската галерија „Безистен“. Неговата дела се изложуваат постхумно, а преку нив го претставува неговиот роден крај Битола. Директорот на Заводот за заштита на споменици и Музеј на град-Штип, Митко Штерјов вели дека Траиковски заслужува внимание и една ваква изложба, која патува низ С Македонија.

dobivaj vesti na viber

-Неговите дела остануваат да го покажуваат неговото творештво низ неговиот ретроспективен живот. Тој е уметник од Битола, кој живеел и работел во родниот град, иако имал повеќе можности и на други места, вели Штерјов.

Забележа дека оваа изложба е една од завршните активности на институцијата, а на 28 декември ќе биде отворена изложбата на Незед Кица. Штерјов вели дека оваа година имаат стопроцентна реализација на проектите, кои се финансирани преку Програмата на Министерството за култура.

Би можело да ве интересира

Отварање на Мајски салон 2022

Ана Ололовска

Прва самостојна изложба „Мојот свет во боја“ на Вероника Љоровска

Ана Ололовска

Во МСУ – Скопје се отвора самостојна изложба на Наташа Неделкова

Ана Ололовска

„Once Again“ изложба на Давор Кешќец

Ана Ололовска

Претреси во Штип, пронајдени повеќе украдени предмети

А1он

„На тенок мраз“ изложба на карикатури од Лазо Плавевски во МСУ – Скопје

Ана Ололовска