Во Штип ќе се одржи интернационалниот фестивал „Астибо фест“

Од:

Штип по трет пат годинава ќе биде домаќин на камерни хорови и пејачки групи во рамки на Интернационалниот фестивал „Астибо фест“, што вечерва ќе се одржи во Домот на млади-Штип.

Уметничкиот директор на фестивалот „Астибо фест“, Ивана Ѓурѓевиќ-Јанков на прес-конференција информира дека и оваа година фестивалот се одржува во рамки на манифестацијата „Штипско културно лето“ (ШКЛ).

– Како уметнички директор на Астибо-фест, можам да кажам дека годинава,гости на фестивалот е хорот Распеани паланчани од Крива Паланка, женскиот камерен хор од Ќустендил, република Бугарија, секако и ние како домаќини Градскиот хор Штип. На репетоарот на нашиот хор ќе бидат застапени изворни македонски народни песни, но и популарни забавни македонски композиции. За репетоарот на гостите, засега нека остане мало изненадување за посетителите, вели Ѓурѓевиќ-Јанков.

Фестивалот под мотото „Да го вратиме културниот сјај на Штип“ ќе се одржи во просториите на Дом на млади, со почеток во 20:30 часот.

Би можело да ве интересира

Гостување на камерниот хор „Херувими“ во Црна Гора

Ана Ололовска

Хорот на КУД „Стив Наумов“ – Битола гостува во бугарскиот град Дупница

Ана Ололовска

Концерт во Париз на „Света Злата Мегленска“ на Денот на независноста

Ана Ололовска

Од денес до сабота, меѓународен хорски фестивал „Скопје Пее“ („Skopje Sings”)

Ана Ололовска

„Скопје пее“ („Skopje Sings)” – прв меѓународен хорски фестивал во Скопје

Ана Ололовска

Унгарскиот машки камерен хор „Св. Ефраим“ ќе настапи во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“

Ана Ололовска