Во Охрид се одржаа „Прличеви беседи“

Од:

Во Библиотеката, која го носи неговото име, се одржа традиционмалната манифестација “Прличеви беседи”, на која, за делото на Прличев говореше професор д-р Вера Стојчевска Антиќ, негов доследен проучувач, додека сите присутни, во еден глас и со придружба на виолина и гитара, ја оптпеаа, Прличевата свечена песна, химната на охригани – “1762 – лето”.

Денеска, во Спомен куќата на Григор Прличев, во старото градско јадро, свечено е промовирано, капиталното дело “Антологија на ловорот”, од авторите: професор д-р Димитар Пандев и познатиот поет и есеист Славе Ѓорго Димоски.

Антологијата ја издава општина Охрид, во уредништво на професорот Митре Вељаноски и во неа е направен строг репрезентативен избор на есеистички погледи на најеминентни македонски и свтски автори, универзитетски професори, поети и други познавачи на Прличев, за кого Гане Тодоровски ќе напише дека е најдаровитот и најзаслужниот македонски поет до, за време преродбата, и после неа.

Би можело да ве интересира

Жбогар до охриѓани: Вашите предци не ви ги оставија Охрид и Охридското Езеро за да ги уништите

Кристијан Ландов

Охридскиот градоначалник бара поддршка: Да прифатиме дека дивоградби на крајбрежјето повеќе ќе нема

Кристијан Ландов

Шекеринска: Правилата мора да се почитуваат, општина Охрид има силни аргументи против дивоградбата во Лагадин

А1он

Шекеринска од Охрид: Поддршка за градоначалникот на Охрид во справување со езерската мафија

Ана Ололовска

Охрид ја урива железната дивоградба на плажата во Канео

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Министерската вила во Охрид е викенд престојувалиште за семејството на Чулев

Искра Манојлоска