Во Куманово почна меѓународната колонија „Карпино 2019“

Од:

Почна 17-та меѓународната ликовна колонија „Карпино 2019“ во Куманово, информираа денеска организаторите од Мултимедијалнииот центар „Карпино“.
Годинава ќе учествуваат 15 уметници од Италија, Хрватска, Црна Гора, Србија и уметници од домашната сцена. Колонијата ќе трае осум дена. Уметниците ќе творат во класични техники, акрил и масло на платно.

Колонијата ќе биде отворена и за јавноста, така што заинтересираните ќе можат да ги посетат уметниците додека творат, соопштија организаторите.

– Уметниците ќе посетат култутно-историски знаменитости во Куманово, Старо Нагоричане, Кратово, ќе се инспирираат и ќе креираат дела, изјави уметничкиот директор на колонијата, Валентина Илијевска.

Годинава се очекува плодна продукција од 30-тина дела, кои ќе бидат сочувани во депото, а дел ќе бидат распределени по институциите во градот.

На оваа колонија учествуваат уметници од различни генерации кои ќе имаат можност да соработуваат, да разменат идеи и да стекнат искуство.

Илијевска информираше дека покрај сликањето, предвидено е да се одржат, поетски вечери, театарски претстави, настапи на музичари, меѓу нив и вечер посветена на еден од основачите на колонијата Драгиша Димитријевски-Шипе.

Креираните дела ќе бидат изложени прво пред кумановската јавност, а официјална изложба е закажана по повод Денот на ослободувањето на градот.

Би можело да ве интересира

Прво место за Александар Ефтимовски на биенале на скулптура во Шпанија

Ана Ололовска

Корубин: Талентот треба да се цени и негува, а уметникот да се натпреварува со себе

Ана Ололовска

„Современ Стар Град“ по вторпат го оживеа историскиот Сули Ан

Ана Ололовска

Вечерва во Музејот на современата уметност во Скопје предавање на Марк Басин

Ана Ололовска

Владимир Јанчевски добитник на наградата „Ладислав Баришиќ“ за ликовна критика

Ана Ололовска

Предавање на кубанската уметница Тања Бругуера во МСУ

Ана Ололовска