Во четврток проекција на „Врба“ во Крива Паланка

Од:

Во четврток, 7 ноември, со почеток во 20 часот и 15 минути во кино салата на Национала установа Центар за кулутра Крива Паланка, премиерно ќе биде прикажан најновиот игран филм на Милчо Манчевски, „Врба“.

Од НУЦК Крива Паланка информираат дека поради големиот интерес за филмот, билетите се веќе пуштени во претпродажба, по симболична сума од 100 денари.

-Граѓаните во последниот период пројавуваат се поголем интерес за кино-прокециите, во изминатите два месеци во нашата установа беа прикажани бројни интересни филмски остварувања, филмови за деца, имавме три проекции на „Медена земја“, а по најавата за прикажување на „Врба“, интересот на граѓаните е исклучително висок. Поради тоа билетите се веќе пуштени во продажба на билетарницата секој ден од 15 часот и 30 минути до 20 часот, информира Мира Ѓоргиевска, директорка на НУЦК, Крива Паланка.

Филмот „Врба“ го сруши рекордот на најгледана премиера на македонски филм во скопското кино „Синеплекс“, кога истовремено, на први месецов, беше прикажан и во Битола, Охрид и Штип, Струга и Кичево.

Вчера филмот се прикажа во Прилеп и Свети Николе, во четврток ќе биде проектиран во Крива Паланка, на 9 ноември во Гевгелија, во Кочани и Македонска Каменица на 14-ти.
Светската премиера на „Врба“ беше на 19 октомври на Римскиот филмски фестивал. Новиот филм на Манчевски ја освои и домашната публика со горчливата порака дека „Мајка не раѓа, мајка сака“.

Би можело да ве интересира

Престижниот „Карлови Вари“ го селектираше македонскиот филм „Снежана на крајот умира“,кој е поддржан од Агенцијата за филм

Ана Ололовска

ДФРМ едногласно ги поддржа мерките за спас на филмската фела и македонската кинематографија

Ана Ололовска

Започна снимањето на хрватско-македонскиот филм „Таја носеше црлена шамија“

А1он

Премиера на краткиот филм „Вистината за Бади“

Ана Ололовска

Агенцијата за филм застапена со е-павилијон на Филмскиот маркет на Канскиот фестивал

Ана Ололовска

Македонија станува дел од ревидираната Европска конвенција за кинематографска копродукција

Ана Ололовска