Во Битола почнува „Недела на иранскиот филм“

Од:

НУ Центар за култура-Битола во соработка со амбасадата на Исламска Република Иран, од денес до 27 октомври организира „Недела на иранскиот филм“.

Манифестацијата ќе почне со проекција на филмот „Коцка шеќер“, а на свеченото отворање ќе присуствува амбасадорот на Иран, Хосеин Карими.

-Неделата на ирански филм се организира за прв пат во Битола. Проекциите ќе се реализираат во малата сала каде освен филмот на отворање, ќе бидат емитувани и филмовите „Не се срами“, „Децата на рајот“, „Кафе транзит“, „Денеска“, „Базен за цртање“ и „Каде е куќата на пријателот“, информираат од НУ Центар за култура-Битола.

Влезот за секоја филмска програма е бесплатен.

Би можело да ве интересира

Николас Кејџ ќе го глуми Николас Кејџ во филм за Николас Кејџ

Татјана Ташкова

Филмски едукативни работилници за деца во неколку градови

Ана Ололовска

„Колегите ми ставаа сопки, а режисерите бараа да се соблечам“, ексклузивно со Лидија Вукичевиќ

Награда за животно дело од „Синедејс“ за Стив Абот, соработникот на „Монти Пајтон“

Почина продуцентот Бранко Лустиг

Татјана Ташкова

Наградата Одисеј за Човекови права на Советот на Европа за „Господ постои, името и е Петрунија“

Ана Ололовска