Високо признание од Русија за македонскиот поет Панде Манојлов

Од:

Македонскиот поет и писател Панде Манојлов, кој живее и создава во Битола, деновиве, за неговото поетско творештво доби уште едно високо меѓународно признание.

Писателот Манојлов од Чувашката народна академија на науките и уметностите на Република Чувашија (Руска Федерација) го доби признанието „Грамота на честа“ кое му е доделено за неговото поетско творештво, за ширење мир и љубов меѓу народите во светот, како и за песна посветена на чувашкиот народ и Република Чувашија.

– По доделувањето на оваа награда следи и мојот прием за дописен член на оваа значајна институција. Тоа за мене е голема чест и признание за тоа што го работам, изјави за МИА писателот и новинар во пензија, Манојлов.

Панде Манојлов е член на Друштвото на писателите на Македонија и на Македонско научно друштво-Битола, и е автор на 22 книги поезија, проза и театарска критика.

Би можело да ве интересира

Стихозбирката „Лилјаци“ од Ристо Лазаров објавена во Белград

Ана Ололовска

Златниот венец на Струшките вечери на поезијата годинава за британската поетеса Керол Ен Дафи

Жарко Настоски

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Ана Ололовска

„Времето тече низ слогови“ од португалскиот поет Гимараиш во издание на „Макавеј“

Ана Ололовска

Најавени 20 поети на меѓународниот онлајн поетски фестивал „United World of Poetry“

Ана Ололовска

Лилјана Пандева лауреат на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поема за 2020 година

Ана Ололовска