ВИДЕО: Отворен фестивалот Охридско лето со моќен настап на Венеса Меj

Од:

Со сензационален настап на светски познатата виолинистка Венеса Меј, се отвори 59. издание на фестивалот Охридско лето. Во придружба на нејзините музичари кои ја следат на нејзините настапи и музичари на Македонската филхармонија и Македонската опера и балет, пред половина час почна концертот во Античкиот театар. Фестивалот за отворен го прогласи претседателот Стево Пендаровски, а се обрати и министерот за култира Хусни Исмаили.

Режисерот Александар Поповски се обрати со моќна метафора меѓу насловот на драмата на Горан Стефановски, Диво месо и дивоградбите што го ништат Охрид. Тој во чест на неодамна починатиот драмски писател Стефановски прочита неколку цитати од неговите драми. “Секој пат кога ќе споменам диво месо, читајте дивоградби. Дивото месо е израсток што единствено може да се острани со корнење и местото да се изгори.”,рече Поповски, алудирајќи на актуелниот проблем со губење на статусот на заштита од УНЕСКО на Охрид.

Античкиот театар во Охрид е исполнет до последното место.

Би можело да ве интересира

Згасна фестивалскиот оган на Античкиот театар, спуштена завесата на „Охридско лето“

Ана Ололовска

Поповиќ: „Охридско лето“ и оваа година понуди квалитет, започнуваат подготовките за јубилејното 60. фестивалско издание

Ана Ололовска

„Одисеј“ на Горан Стефановски за затворање на годинешното издание на „Охридско лето“

Ана Ололовска

Зографска-Беличанец: Купивме локација во Охрид за да бидеме поблиску до „Охридско лето“

Ана Ололовска

Концерт на „Охридско лето“ по повод 85 години од раѓањето на композиторот Зографски

Ана Ололовска

„Охридско лето“ утре ќе одбележи 85 години од раѓањето на композиторот Зографски

Татјана Ташкова