ВИДЕО: Концертот на Андреја Бочели го гледале скоро 25 милиони луѓе

Од:

Велигденскиот соло-концерт на италијанскиот тенор Андреја Бочели во празната Миланска катедрала Дуомо, што се пренесуваше во живо на Јутјуб, досега го гледале скоро 25 милиони луѓе.

– Во денот кога ја славиме верата во животот што триумфира, ја имам честа и среќата да одговорам со „Да” на поканата на управата на градот Милано, изјави славниот оперски пејач пред концертот.

Придружуван од катедралниот оргулист, Бочели изведе четири песни и заврши со „Amazing Grace”, застанат пред величествениот готски храм.

Последната изведба беше проследена со кадри од празните улици на Париз, Лондон и Њујорк.

Областа Ломбардија, со главниот град Милано, е најмногу погодена од епидемијата, со повеќе од 9.000 смртни случаи.

Би можело да ве интересира

Нова македонска опера на европската музичка сцена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Концерт на Андреа Бочели во живо: Да ја прегрнеме оваа ранета планета

А1он

Андреја Бочели со настап во катедралата Дуомо за Велигден

Ана Ололовска

Откажана оперската претстава „Кармен“ што беше најавена за 13 март

Ана Ололовска

Ана Дурловска доби позитивна критика за настапот во Големиот театар во Женева

А1он

„Макбет“ со првенците на Операта Борис Трајанов и Весна Ѓиновска-Илкова

Ана Ололовска