ВИДЕО: „Хомофобија во медиумите“ – краток документарен филм

Од:

Коалицијата за „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ подготви краток документарен филм за хомофобијата во медиумите. Со видеото се отвара темата за тоа како новинарите и медиумите ги презентираат анализите и вестите за ЛГБТ лицата, како и тоа дека понекогаш ги извртуваат фактите наместо да ја информираат јавноста.

Во краткиот документарен филм согворници се професорката Катерина Колозова, Жарко Трајановски- истражувач и активист за човекови права, активистите од Коалицијата – Славчо Димитров и Ирена Цветковиќ и новинарките Тамара Чаусидис и Кристина Озимец.

Би можело да ве интересира

За првпат во Хрватска, геј-двојка доби право да згрижува деца

А1он

Во 70 земји е незаконски да се биде хомосексуалец, во седум се казнува со смрт

Ана Ололовска

По 10-годишна пауза во главниот град на Естонија се одржи геј парада

Ана Ололовска

Германскиот Бундестаг ги легализираше истополовите бракови

Ана Ололовска

Меркел подготвува терен за истополови бракови во Германија

Ана Ололовска

Во Германија отворен патот за рехбилитација на хомосексуалците осудени според стар закон

Ана Ололовска

Leave a Comment

17 − 3 =