ВИДЕО: Документарен филм „Танцот со пастрмките“

Од:

Охридската пастрмка претставува заштитен знак и синоним за ендемичноста на Охридското езеро, но неконтролираниот лов ќе доведе до потполно исчезнување на истата. Целта на овој документарен филм е да се запознаеме со вековниот ритуал на Охридската пастрмка, каде се мрести, како се однесува при мрест, кои се реакциите при контакт со нуркач, а со единствена порака за нејзина заштита од изумирање.

Документарниот филм е сниман во текот од пет сезони во зима Декември, Јануари и Февруари во период кога охридската пастрмка доаѓа во плитки води да се мрести. Направени се повеќе од 50 часа снимен материјал и над 300 подводни фотографии, велат од Нуркачкиот центар Амфора.

„Нуркањата беа изведени во екстремни и ноќни услови, на температура на вода од 6 до 7 целзиусови степени, во присуство на планктон, струења, заматена и разбранета вода. За да се направи добар снимен материјал потребно големо искуство во нуркање, стабилност при снимање, да се познаваат навиките на пастрмката и местата на кои се мрести.

Најчесто се снимаше на длабочина од 2 до 15 метри, но направивме и доста нуркања до 40 метри длабочина. Овој документарен филм имаше своја промоција во Охрид, но до сега не е објавен во медиум.

Во овие тешки времиња кога целиот свет и нашиот народ се соочува со големото зло ковин 19, НУРКАЧКИОТ ЦЕНТАР АМФОРА со ваша помош сака да даде свој допринос и на нашите граѓани да им прикаже интерсна приказна и да им го олесни домашниот престој“, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Проекција на документарниот филм „Бубачки“ во „Котур“

Ана Ололовска

„Медена земја“ во тесен избор за Оскар во две категории

Ана Ололовска

„Медена земја“ – најдобар документарец за 2019 според њујоршките филмски критичари

Ана Ололовска

„Медена земја“ и Атиџе наградени на Изборот на критиката за документарци во САД

Ана Ололовска

Проекции на „Џезмен“ во Софија и Пловдив

Ана Ололовска

Две прикажувања на „Медена земја” денеска во Крива Паланка

Ана Ололовска