(ВИДЕО) Атиџе од Холивуд: Многу добро се чувствувам, се надевам на еден „Оскар“

Од:

Првите честитки по пристигнувањето во театарот „Долби“, Атиџе Муратова и екипата на „Медена земја“ ги добија од странските медиуми, кои ги интервјуираа. Тие им честитаа на успехот кој го постигнале, односно, за номинациите за „Оскар“ во две категории.

„Јас сум многу возбудена вечерва. Многу добро се чувствувам и се надевам на еден ‘Оскар’“, рече Атиџе во првата изјава пред медиумите откако екипата пристигна во Лос Анџелес.

На прашањето, што „Медена земја“ и донел на неа, Атиџе вели дека е премногу среќна бидејќи успеала да добие нова куќа. По пофалбите од водителите и прашањето што носи на неа, Атиџе кажа дека станува збор за скопски шавари. Водителите ја прашаа дали донела мед во Холивуд, а таа рече дека ги чека во Македонија за да го пробаат.

Режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов, Атиџе Муратова, кинематограферите Фејми Даут и Самир Љума и продуцентот и монтажер Атанас Георгиев позираа пред фоторепортерите на црвениот тепих на овогодинешното доделување на Оскарите.

Документарецот „Медена земја“ е номиниран во две категории – Најдобар документарен филм и Најдобар интернационален филм.

Би можело да ве интересира

Спасовски им врачи плакета на авторите на „Медена земја“: Благодарам што нé направивте горди со освоените награди и номинациите

Ана Ололовска

Спасовски: Пари за „Медена земја“ има

Ана Ололовска

„Џокер“ освои оскар, но и биста

Драган Поповски

Град Скопје ќе ја награди екипата на „Медена земја“ со 600 илјади денари

Ана Ололовска

Песната „Lose Yourself“ на Еминем повторно на врвот

А1он

Гледаноста на Оскарите најниска во историјата

Ана Ололовска