Велешкиот театар со „Црвенкапа“ гостува во Пустец

Од:

Велешкиот театар утревечер од 20.30 часот ќе настапи на Македонското културно лето во Пустец, Албанија, со претставата за деца „Црвенкапа“ во адаптација на Сашо Димоски и режија на Деан Дамјановски.

„Црвенкапа“ е современа адаптација на добро познатата сказна за Црвенкапа и лошиот волк. Покрај комичниот и забавен елемент, таа има и едукативен карактер, правејќи јасна споредба помеѓу безбедноста на градот наспроти опсаностите на шумата, нагласувајќи ја презафатеноста на родителите и преокупираноста на децата со мобилните телефони, но и потребата од консумирање здрава храна.

Сценографијата за претставата е на Филип Коруновски, костимографијата на Катерина Чукниева, а автор на музиката е Сашко Костов. Во претставата настапуваат актерите: Славица Манаскова како Црвенкапа, Васил Зафирчев како Волкот, Самоил Стојановски како Ловецот, Кети Борисовска како Мајката и Весна Димитрова Бобевски во ликот на Бабата.

Би можело да ве интересира

„Нови мерки, старо другарство“, театар вечерва на отворено во Кавадарци

Ана Ололовска

„Илузии“ – прва виртуелна претстава на „Wonderland Theatre“

Ана Ололовска

Словенечкиот народен театар поставува претстава според расказите на Румена Бужаровска

Ана Ололовска

Претставата „Љубовници“ вечерва на јутјуб-каналот на Драмски театар Скопје

Ана Ололовска

„Умри машки“ и „Генетика на кучињата“ на јутјуб на Драмски театар

Ана Ололовска

Театар Комедија вечер продолжува со содржини од вонредната сцена

Ана Ололовска