Вечерва се отвора јубилејното 60-то издание на „Охридско лето“

Од:

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва ќе присуствува и ќе се обрати на свеченото отворање на јубилејното 60-то издание на „Охридско лето“, во Античкиот театар во Охрид.

Обраќањето на претседателот Пендаровски ќе биде пренесувано во живо на првиот програмски сервис на МТВ, како и на Facebook страницата на Претседателот и на YouTube каналот.

Реномираниот меѓународен фестивал „Охридско лето“, традиционално, се одржува под покровителство на Претседателот на државата.

На отворањето, ќе се одржи концерт со наслов „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша Тофовиќ,“ посветен на оперската дива со чиј настап е отворено првото „Охридско лето“.

Оваа година, околу јубилејното фестивалско издание имаше извесни контроверзи, откако беше објавен документ со програма на фестивалот, во кој пишуваше дека како дел од оф-програмата ќе настапи српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ. По бурните реакции во јавноста, концертот беше откажан.

Би можело да ве интересира

Поповиќ: „Охридско лето“ покажа дека и во кризни времиња силата на музиката и театарот се храна за човечкиот дух

Ана Ололовска

Спуштена завесата на 60-тото јубилејно „Охридско лето“

Ана Ололовска

Концерт „Музички пријателства“ со обоата на Гордана Јосифова – Неделковска на „Охридско лето“

А1он

Амбасадорот Ромео на „Охридско лето“: Само културата и музиката можат да понудат подобра иднина за сите

Ана Ололовска

Вокалниот ансамбл „Ноктурно“ од Белград на програмата на „Охридско лето“

Ана Ололовска

Гостиварскиот театар на „Долни Сарај“ ја донесе премиерата „Полковникот птица“

Ана Ололовска