Вечерва „Cinema Komunisto”, утре “Стела” на „Кино на отворено” во Кисела Вода

Од:

Со филмот „Cinema Komunisto” на режисерката Мила Турајлиќ, вечерва се отвора првото Кино на отворено во Кисела Вода, кое до недела на публиката ќе и понуди повеќе интересни кинематографски остварувања. Секоја вечер со почеток од 21 часот, во паркот Македонија, непосредно до Домот на кутурата Билјана Беличанец, посетителите ќе можат да погледнат по два филма.

dobivaj vesti na viber

Покрај Cinema Komunisto, вечерва на репертоарот е и „My world is upside down” во режија на Петра Селискар, а веќе утре ќе се емитува и првиот македонски филм за деца „Стела“, како и „Avec l’amour” на Илија Цветковски.

Покрај споменатите наслови, оваа седмица, доколку дозволат временските услови, „Кино на отворено” на публиката ќе и ги понуди и Grand mothers of Revolution, Mother Europe во режија на Петра Селискар, краткометражниот филм „Другарот“ во режија на Димитар Оровчанец, „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески, како и неколку други изненадувања.

Настанот го организира Општина Кисела Вода, во соработка со МакеДокс.

Би можело да ве интересира

Европски филмови за деца и тинејџери во киното „Манаки“ во рамките на офф-програмата на „Бит Фест 2022“

Ана Ололовска

Започна 25-тото јубилејно издание на Скопје филм фестивал

По Венеција „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска во Торонто

Ана Ололовска

„Џон Вик 4“ ќе биде најдолгиот филм во серијалот, вели режисерот

Филмот „Avec l’amour” вечерва на „Кино на отворено” во Кисела Вода

Ана Ололовска

Aвторска вечер на Лазар Нелковски, ќе биде прикажан неговиот прв документарен филм „Скопје – Градот на трудот