В петок бесплатен онлајн стриминг на „Прашина“ на Манчевски

Од:

Поради вториот бран на коронавирусот во земјава и во пресрет на веќе воведените препораки како да се заштитиме, в петок на социјалните мрежи ќе биде споделен вимео линк на кој бесплатно ќе може таа вечер онлајн да се проследи играниот филм „Прашина“ во режија на Милчо Манчевски. Линкот и деталите ќе бидат споделени на официјалните страници на режисерот на фејсбук, инстаграм и твитер.

„Прашина“ е второто филмско остварување на Манчевски од 2001 година во кое главните улоги ги играат Џозеф Фајнс, Дејвид Венам, Адриан Лестер, Роузмари Марфи, Ен Броше, Николина Кујача, Владо Јовановски, Петар Мирчевски и Јосиф Јосифовски, а музиката ја потпишува Кирил Џајковски. Директор на фотографија е оскаровецот Бери Екројд.

Приказната се распостила на два континента и низ три столетија, и во неа балканскиот див исток се судира со американскиот див запад, видено од призма на современиот Њујорк. Прашина, под мотото „Каде ли ти оди гласот кога веќе те нема”, е апотеоза на исконската потреба да се раскажува приказна и да се остави трага зад себе. Во САД ја следиме братската борба за љубовта на една жена, а на Балканот борбата на еден револуционер против Отоманската империја. Филмот е предмет на бројни културолошки анализи, есеи и расправи и на научната конференција на Универзитетот во Лајпциг во 2002 година, со што дополнително ја потврдува својата (уметничка, естетичка, културна) вредност.

Би можело да ве интересира

Изложба на фотографии од Милчо Манчевски во МСУ

Ана Ололовска

„Врба“ на Манчевски во трка за Европски оскар

Ана Ололовска

„Врба“ номиниран за најдобар меѓународен филм на фестивалот Рејнденс во Лондон

Ана Ололовска

Француска премиера на „Бикини Мун“ на фестивалот во Нанси

Ана Ололовска

„Суптилен, длабок портрет на мајчинството по кое се копнее, помножен со три“, вели „Варајати“ за „Врба“ на Манчевски

Ана Ололовска

„Врба“ на Манчевски вечерва премиерно во Романија, следниот месец во Кина

А1он