Унгарскиот машки камерен хор „Св. Ефраим“ ќе настапи во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“

Од:

Машкиот камерен хор „Св. Ефраим“ од Унгарија вечер ќе настапи во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во рамки на „Скопско лето“.

Од 2002 година хорот прерасна во најпопуларна вокална група на Унгарија. Основачот и уметничкиот директор, Тамаш Бубно, беше добитник на наградата „Лист“, како и добитник на унгарската награда за уметнички заслуги во 2017 година. Хорот беше добитник на наградата за унгарско наследство и наградата „Бренд“ на Будимпешта.

Меѓународниот успех на хорот почна во 2006 година на Меѓународниот фестивал на православната музика Hajnowka, во Полска, каде што ја доби првата награда во професионална категорија „ода на хор“. Хорот настапувал и на повеќе фестивали низ светот, а често пати и на верски музички настани.

Досега има издадено 10 албуми, од кои едниот, насловен „Bizantine Mosaics” ја доби наградата Суперсоник, во 2010 година во Луксембург.

Би можело да ве интересира

Професионалниот мешан хор „Про Арс“ вечерва на „Охридско лето“

Ана Ололовска

Новогодишно-божиќен концерт во Велес

Ана Ололовска

Новогодишен концерт на Академскиот хор „Мирче Ацев“ во Делчево

Ана Ололовска

Гостување на камерниот хор „Херувими“ во Црна Гора

Ана Ололовска

Хорот на КУД „Стив Наумов“ – Битола гостува во бугарскиот град Дупница

Ана Ололовска

Концерт во Париз на „Света Злата Мегленска“ на Денот на независноста

Ана Ололовска