Угриновска: МНТ го осудува инцидентот што се случи со навивачите

Од:

Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска денеска за МИА изјави дека остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на Денот на албанската азбука.

Таа потенцираше дека за одбележувањето биле предвидени серија настани, посочувајќи дека владините претставници се оградуваат од причина што тие не биле инволвирани во настанот на кој се случил инцидентот.

Имено, Владата, односно Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците ја организирало само централната манифестација – Свечената академија по повод прославата на Денот на албанската азбука, додека настанот на којшто се случил инцидентот бил само најавен меѓу другите настани предвидени за одбележувањето.

– Вториот настан, не ни беше најавен дека ќе биде во такви рамки. Беше најавено дека ќе има проекција на документарец, по истиот повод – Денот на албанската азбука. Ние не знаевме до последен момент ниту дека документарецот не во контекст на одбележување на Денот, тука дека е сосема друга темата и воопшто не знаевме дека се повикани навивачи на фудбалски клуб, нагласи Угриновска.

Таа информираше дека во МНТ наскоро ќе пристигне крим-техника да изврши увид.

Би можело да ве интересира

Во МНТ лани изведени над 240 претстави и настани, посетени од над 84.500 гледачи

Ана Ололовска

Богоевски за МНТ: Ќе продолжиме со молчење пред дивеењето на навивачките групи и шерифското однесување на ДУИ?

Ана Ололовска

Заев: Да се надомести штетата од сите одговорни за настанот со „Шверцерите“ во МНТ

Ана Ололовска

Директорката на МНТ ќе биде казнета три месеци со 15 отсто намалување на плата заради прославата на „Шверцери“, тие ќе треба да ја надоместат штетата

Татјана Ташкова

МНТ му ги враќа долговите, а со бифето уште управува Пројковски, Министерството за култура не било надлежно

Ана Василевска

Направената штета во МНТ е 3.965 евра, за Заев поголема е духовната

Ана Ололовска