Учество на Драмски на 62-то издание на фестивалот „Охридско лето“

Од:

Драмски театар Скопје, со претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“, во среда (20.7.2022) ќе учествува на 62-то издание на фестивалот Охридско лето кое се одржува од 12.7. до 20.8.2022 година.

dobivaj vesti na viber

Претставата, работена според романот на Марк Хадон својата премиера ја имаше на крај на претходната година. Режијата е на Зоја Бузалковска,асистент на режија е Димче Николовски, драматургија на Александра Бошковска, сценографија на Константин Трпеноски, а асистент на сценографија е Марија Мукоска.

Костимографија е на Елена Вангеловска и Раде Василев, музиката е на Давид Ангелевски, кореографијата и free running техника на Симон Симоновски, а 3D Mapping видео дизајн на Osama Almughanni.

Улогите ги толкуваат: Дамјан Цветановски, Трајанка Илиева Вељиќ, Александар Степанулески, Емилија Мицевска Трајковиќ, Соња Стамболџиоска, Јасмина Василева, Филип Трајковиќ, Стефан Вујисиќ, Златко Митрески и Нела Павловска.

Би можело да ве интересира

Две награди за претставата „Се викам Горан Стефановски“ на Драмски театар на фестивалот во Ниш

Ана Ололовска

Музички времеплов со српски уметници на „Охридско лето“

Концерт за виола и пијано на „Охридско лето“

Церовиќ: Се оствари сонот да настапам на „Охридско лето“

„Охридско лето“ денеска слави 62 години успешно постоење

Инспиративна вечер со уметниците Јанош Балинт и Владимир Милошевиќ на „Охридско лето“