„Турандот“ од Џакомо Пучини на 9 февруари во Националната опера и балет

Од:

Операта „Турандот“ од Џакомо Пучини ќе биде изведена на 9 февруари 2022 година со почеток 20.00 часот во Националната опера и балет.

dobivaj vesti na viber

Спектакуларната продукција на епската кинеска бајка на еден од најславните и најбарани оперски режисери на денешницата, Џанкарло дел Монако, повторно на сцената на Националната опера и балет.

Диригент е Бисера Чадловска, режијата, сценографијата и костимографијата се на Џанкарло дел Монако, додека под кореографијата се потпишува Саша Евтимова, концерт мајстор: Јане Бакевски.

Настапува врвна домашна солистичка екипа: Весна Ѓиновска Илкова, Ѓорѓи Цуцковски, Злата Тошевска, Владимир Саздовски, Јане Дунимаглоски, Дејан Стоев, Диме Петров, Мирослав Антовски, хорот, оркестарот и балетскиот ансмбл на Националната опера и балет.

„Турандот“ е опера во три чина од Џакомо Пучини. Напишана е по либретото на Џузепе Адами и Ренато Симони, а базирана на адаптацијата на Фридрих Шилер на драмата „Турандот“ од Карло Гоци. Пучини умира недовршувајќи ја операта, која што подоцна е завршена од Франко Алфано. Одликувајќи се со „невообичаен“ музички материјал, во кој предничи иновативната употреба на хорот и оркестарот, стилот на Пучини во ова оперско дело е особено препознатлив во широките, експресивни мелодии.

„Турандот“ изобилува со моменти на восхитувачка мелодиска убавина, која особено доаѓа до израз во незаборавната тенорска арија, една од најубавите во оперската литература, „Никој не спие“(Nessun dorma).

Настанот ќе се одржи според протоколите предвидени со моменталната состојба предизвикана од пандемијата од Ковид-19 за одржување настани, одобрени од Комисијата за заразни болести.

Влезот е дозволен само со потврда за извршена вакцинација против Ковид-19 или потврда за прележан КОВИД-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето, велат организаторите.

Би можело да ве интересира

„Лучија од Ламермур“ на 18 март на сцената на Националната опера и балет

Ана Ололовска

„Лучија од Ламермур“ на сцената на Националната опера и балет на 12 март

Ана Ололовска

„VIVA L’OPERA!“ вечер во НОБ по повод празникот Василица

Ана Ололовска

Традиционален концерт за празникот „Василица“ на 12 и 13 јануари во НОБ

Ана Ололовска

Во Крива Паланка изведена камерната опера „Бастиен и Бастиена”

Ана Ололовска

„Травијата“ од Џузепе Верди вечер во Националната опера и балет

Ана Ололовска