Трибина „Возможен ли е Рацин денес?“

Од:

По повод 80 години од издавањето на стихозбирката „Бели Мугри“ од македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин, денеска во Центар за дизајн и иновации Јавна соба, ќе биде одржана јавна трибина на тема „Возможен ли е Рацин денес?“.

На трибината излагања ќе имаат македонските филозофи, професори, поети/поетеси и колумнисти, Љубомир Цуцуловски, Мимоза Рајл, Давче Насев, Елена Пренџова и Стефан Марковски. Наратор на трибината ќе биде поетот Филип Клетников.

Би можело да ве интересира

Поезија од Наташа Сарџоска објавена во САД

Ана Ололовска

Заврши конкурсот за седмото издание на поетскиот фестивал „Литературни искри”

Ана Ололовска

Почина Фахри Каја – поет, раскажувач, литературен критичар, антологичар, новинар и преведувач

Ана Ололовска

Промоција на стихозбирката „Јас сум Цако“ од Александар Матовски-Цако

Ана Ололовска

Отворен конкурс за учество на меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“

Ана Ололовска

Дариа Матевски во финалето на фестивалот „Деца поети“ во Мостар

Ана Ололовска