Три децении постоење на Театарот за деца и младинци

Од:

На денешен ден во 1990 година со претставата „Чудовиштата од нашиот град“ почна со работа Театарот за деца и младинци – единствениот специјализиран професионален театар посветен на детската театарска продукција.

– Три децении исполнети со многубројни детски насмевки, рекордни изведби на претстави, награди и меѓународни признанија, соопшти денеска Театарот за деца и младинци.

По повод 30-годишниот јубилеј, од Театарот информираат дека изработиле монографија во која е сумиран три деценискиот развој на овој театар.

Како што посочуваат, монографијата заедно со останатите активности по повод роденденот, ќе бидат поместени за друга прилика.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Анѓелка Прпиќ направи музеј од својот дом

Ана Ололовска

Дом на култура Кавадарци преку интернет носи театарски претстави во домовите

Ана Ололовска

Кумановскиот театар со онлајн-претстава по повод 27 Март

А1он

Осум години Театар Комедија

Ана Ололовска

Снежана Конеска Руси со порака за Светскиот ден на театарот

Ана Ололовска

Секоја недела од 12 часот претстави од Театарот за деца и младинци на МРТВ

Ана Ололовска