Трето издание на „Beach Film Festival 2020“ во Охрид

Од:

Охрид од 22 до 26 овој месец ќе биде домаќин на третото по ред издание на „Beach Film Festival 2020“, осмислен како настан за презентација на новиот европски филм.

Во текот на петте фестивалски денови ќе се проектираат македонски студентски филмови, а предвидени се и бројни работилници за актерска игра.

Поради актуелната ситуација со коронавирусот и препораките за заштита од заразата ова фестивалско издание ќе се одржува на плажата „Свети Стефан“.

Првиот фестивалски ден влезот ќе биде слободен, а за останатите денови влезниците ќе чинат сто денари што веќе можат да се набават преку Интернет.

Би можело да ве интересира

Промоција на филмот „Малечка“ на Ана Андонова

Ана Ололовска

Започна програмата на Европската филмска платформа

Ана Ололовска

Филмови на „Авард филм и видео“ на фестивали во Поградец, Белград и Измир

Ана Ололовска

Се отвора Европската филмска платформа – European Film Factory

Ана Ололовска

„Медена земја“ од денеска во француските киносали

Ана Ололовска

Почина чешкиот режисер Јиржи Менцел

Ана Ололовска