Светска премира на „Глобална комедија“ на Плевнеш во Софија

Од:

Во преполната сала на култниот Сатиричен театар во Софија, синоќа беше изведена светската премиера на најновата драма на македонскиот писател со интернационално реноме Јордан Плевнеш, „Глобална комедија“, во режија на францускиот режисер Патрик Вершурен.

Долготрајните аплаузи и овации по изведбата беа упатени кон актерите Јорданка Стефанова, Теодор Елмазов, Богдан Казанџиев и Росица Александрова, како и на членовите на екипата Бојана Семерџиева, која е автор на сценографијата, Мартин Каров, кој што беше задолжен за звучниот дизајн, како и за авторот на сонговите за претставата Константин Плевнеш.

Директорот на театарот Калин Серменов на прес-конференција изјави дека тоа е историски настан на уметничките поврзувања помеѓу Балканот и Европа и и посака на „Глобална комедија“ долготраен живот на сцената на Сатиричниот театар и на многу меѓународни фестивали.

На премиерата во Софија присуствуваа и француските актери Филип Морино и Наташа Машкиевич, од парискиот театар Белвил, каде што „Глобална комедија“ ќе се игра во текот на следната театарска сезона.

Би можело да ве интересира

Премиера на „Дедо и внук“ во Охрид: Емотивна приказна со длабока порака

Вечер во Битола премиера на претставата „Си беше еднаш во иднината“ од Сашо Кокаланов

Ана Ололовска

Премиера на претставата „Имотот на агата“ на Кумановскиот театар

Ана Ололовска

„Си беше еднаш во иднина“ нова претстава во битолскиот театар

Ана Ололовска

Македонска премиера на копродукциската претстава „Отело“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николиќ и Јолевски за премиерата на „Отело“ во МНТ: Претстава за предрасудите и љубомората кои можат да бидат фатални за жената