Свеченост по повод 250-годишнината од раѓањето на Кирил Пејчиновиќ- Тетоец

Од:

Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи денеска пред Музејот на тетовскиот крај ќе организира свеченост по повод 250-годишнината од раѓањето на просветителот, народниот учител и игумен на Лешочкиот манастир Кирил Пејчиновиќ- Тетоец.

– Кирил Пејчиновиќ Тетоец е голема личност во македонската национална историја, неговото дело е првиот зрак на надеж после еден долг и темен период. Неговиот лик и дело особено се врежани во колективната меморија на населението од тетовскиот крај каде е роден и творел просветителот. Настанот ќе биде одлична можност да се потсетиме на неговиот голем придонес и да изразиме почит, соопштија од Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи.

Од Комисијата информираат дека по свечената академија, ќе биде отворена и изложба на избор на портрети на македонскиот академски сликар Павле Кузмановски.

Би можело да ве интересира

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Денови на македонската култура во Шибеник

Ана Ололовска

„Струмица-град на културата 2021“ продолжува со концерт „Живеј со музика“ на оперскиот пејач Влатко Груевски

Ана Ололовска

Live Soundtrack 55 – Нов светски (не)поредок

Ана Ололовска

Почна процесот на ревитализација на НУБ „Свети Климент Охридски“

Ана Ололовска

Управниот суд ја поништи одлуката на Министерството за култура за избор на директор на Центарот за култура во Струмица

Ана Ололовска