Сунчица Уневска е дел од жирито во Кан за избор на најдобар арапски филм

Од:

Македонската новинарка и филмска критичарка Сунчица Уневска, е дел од меѓународното жири составено од еминентни филмски критичари, кое во периодот од февруари до април оваа година ги бираше најдобрите арапски филмови за 2019 година, што вообичаено се доделуваат на Канскиот филмски фестивал.

Жирито, за првпат во историјата на арапската кинематографија, годинава се формираше во ваков обем и беше составено од 142 критичари од 57 земји, меѓу кои и Уневска, што исто така е првпат еден македонски филмски критичар да учествува во работата на едно вакво интернационално жири.

Би можело да ве интересира

Во Кан годинава нема фестивал, туку широк избор на филмови што добија лого „Кан 2020“

Ана Ололовска

Спајк Ли ќе биде првиот црнец претседател на жирито во Кан

Ана Ололовска

Чешки тајкун запроси 40 години помлада девојка на црвениот килим во Кан

Почнува трката за „Златна палма“ во Кан

Ана Ололовска

Почнува 71. Меѓународен филмски фестивал во Кан

Ана Ололовска

Кејт Бланшет претседател на жирито на Канскиот фестивал

Ана Ололовска