„Струмица-град на културата 2021“ продолжува со концерт „Етно ноктурна-ноќна музика“

Од:

Манифестацијата „Струмица-град на културата 2021“ вечер продолжува со концертот „Етно ноктурна-моќна музика“, на кој ќе бидат изведени кратки романтични композиции.

На концертот, кој ќе се одржи во Амфитетарот во Градскиот парк во Струмица, ќе настапат Александра Коцевска-вокал, Билјана Петровска-пијано и Петар Колевски-кларинет. Тие ќе исполнат композиции од македонски фолклорни песни во аранжман на Сашо Ливрински-Лаврод.

Настаните од „Струмица-град на културата 2021“ продолжуваат утре претпладне со промоција на млади роднокрајни литерати, а задутре на програмата е Музичкиот фестивал на лица со телесен инвалидитет, кој треба да се одржи на платото пред НУЦК „Антон Панов“.

Програмските содржини за оваа недела завршуваат в сабота со уличен фестивал на рап бендот „Дивизија“, со кој ќе се одбележи петнаесетгодишнината од постоењето на оваа група.

Би можело да ве интересира

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Во фирма во Струмица пронајдени 330 килограми режан тутун без бандерола

А1он

Отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

А1он

Земјотрес во Струмичко со интензитет од три степени

А1он

Две лица утрово ограбиле обложувалница во Струмица

А1он

ВИДЕО: Карлеуша наполни струмички клуб, турканици и еуфорија наместо дистанца и мерки