Стрип-изложба во Штип „Увертира кон македонскиот стрип“

Од:

Изложба „Увертира кон македонскиот стрип“ ќе биде отворена денеска во Универзитетската библиотека „Гоце Делчев“ во Штип.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за поставка на педесетина рани форми на стрип од просторот на бивша Југославија, создадени во втората половина на 19 век. Во улога на промотор на изложбата ќе биде стрип – авторот Александар Стеванов, кој во воведниот говор ќе ја претстави македонската врска на изложените дела.

Изложбата ќе биде отворена и во текот на наредната недела. Нејзиното организирање е во рамки на проектот „Увертира кон македонскиот стрип“, поддржан од Министерството за култура. Како втора и финална фаза од реализацијата на истиот проект, на почетокот од идниот месец ќе биде објавена и двојазичната истражувачка книга „Приказна за лекарот, поетот и стрип-пионерот“.

Би можело да ве интересира

Излезе од печат стрип албумот „Бестрашниот“ на Дарко Богданов

А1он

Промоција на книгата „Стрип – деветтата уметност“ од Томислав Османли

Ана Ололовска

Реализирана издавачката програма на македонскиот стрип центар

Ана Ололовска

Првиот стрип за Супермен чинел 10 центи, а сега е продаден за 3,25 милиони долари

Ана Ололовска

Објавен 19-тиот меѓународен конкурс за Стрип- Велес 2021

Ана Ололовска

Првата награда за Александар Стеванов и Катерина Николовска-Тери на стрип фестивалот во Ваљево

Ана Ололовска