Староградските песни се вратија во Македонска Каменица

Од:

Во организација Културно-информативниот центар „Романса” вечерва во Македонска Каменица се одржа најавениот концерт на староградска музика насловен „Вино и Љубов“.

На концертот учество зедоа квартетот „Квинс” од Виница како и женската пејачка група „Ѓурѓа“ со оркестарот „Пијанечки еснафи“ и солистот Кире Цоневски од Делчево.

За Цоневски беше чест да се биде дел од настанот кој ја негува убавата староградска песна.

На настанот се претставивме со неколку препознатливи староградски песни меѓу кои „Кој што ме чуе да пеам”, Се собрале млади моми” и други карактеристични староградски песни познати на јавноста.

„Се надевам дека настанот ќе прерасне во традиција и дека повторно ќе бидеме гости во М.Каменица”, рече Цоневски.

Концертот беше убав повод во пресрет на утрешниот празник каменичани да се опуштат и да уживаат во прекрасната македонска староградска музика, додаде директорот на КИЦ „Романса”, Горан Огнановски.

Поддршка за организацијата на настанот Културно-информативниот центар „Романса” доби од општина Македонска Каменица чија градоначалничка Соња Стаменкова беше меѓу присутните на концертот.

Би можело да ве интересира

Завршен концерт на културно-уметничкото друштво „Кирил Пејчиновиќ“ од Теарце

Ана Ололовска

Етнолошка изложба „Исткајала Јовка шарен килим“ во Куманово

Ана Ололовска

Концерт на Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ по повод 70 години постоење

Ана Ололовска

Музичката манифестација „Музички смотри 2019“

Ана Ололовска

Прв концерт на новоформираниот Ансамбл за албански песни и ора одржан во Тетово

Ана Ололовска

Во Сплит отворена изложба на македонски стилизирани носии во современ дизајн од велешанката Благородна Донева

Ана Ололовска