Спуштена завесата на 61-то „Охридско лето“

Од:

Со фестивалската химна и огномет и со претставата „На отворено море“ на Југословенско драмско позориште (ЈДП) од Белград, вчеравечер на Античкиот театар во Охрид беше затворен 61-виот фестивал „Охридско лето“.

dobivaj vesti na viber

Актерската екипа на ЈДП ја изведе семејната драма со политички конотации од српскиот комедиограф Бранислав Нушиќ, во режија на Егон Савин. Текстот е напишан одамна, но приказната зборува и за денешново време – за корупцијата, распродажбата на сѐ и сешто, па дури и на љубовта и семејниот мир заради упехот и богатството.

Според режисерот Савин, тоа е општествена комедија со трагични елементи.

– Нушиќ е најгенијалниот српски драмски писател, и тоа не само како комедиограф. Јас го имав задоволството да ја работам неговата драма „Така мораше да биде“, со голем успех. Ја работев и социјалната драма „Зад Божјиот грб“, и оваа е трета негова драма. „На отворено море“ е една од најзначајните во драмскиот опус на Нушиќ, рече Савин, според кого „Охридско лето“ и „Дубровничките летни игри“ се последниот бедем на големите сериозни летни фестивали кои ја слават уметноста.

Директорката на националната установа „Охридско лето“ Наташа Поповиќ им се заблагодари на сите што годинава се вклучија во организирањето на фестивалот. Таа истакна дека годинава е испишана уште една успешна приказна во историјата на фестивалот кој успеа да ја прослави уметноста и во време кога се соочуваме со Ковид-19.

-Понудивме богати и квалитетни уметнички вечери со врвни уметници. Низ 40-те фестивалски денови, љубителите на уметноста имаа можност да уживаат на фестивалската сцена, од каде по 61-ви пат се славеше врвната уметност, рече Поповиќ.

Би можело да ве интересира

Музички времеплов со српски уметници на „Охридско лето“

Концерт за виола и пијано на „Охридско лето“

Церовиќ: Се оствари сонот да настапам на „Охридско лето“

„Охридско лето“ денеска слави 62 години успешно постоење

Инспиративна вечер со уметниците Јанош Балинт и Владимир Милошевиќ на „Охридско лето“

Фестивалската публика уживаше во изведбата на младите уметници од триото „Инсендио“ на „Охридско лето“