„Современ Стар Град“ по вторпат го оживеа историскиот Сули Ан

Од:

Долг аплауз и задоволство на многубројната публика го одбележаа синоќешното, второ по ред издание на „Современ Стар Град“ во Сули ан. Концептот со потпис на Матеа Мијановиќ на публиката ѝ обезбеди мултимедијално искуство за сите сетила од час и половина, претставено преку творбите на тринаесет млади домашни уметници.

„Среќен сум што и оваа година, со заеднички труд успеавме да го реализираме овој настан, токму тука, во Сули ан. Концептот е малку поразличен и поспецифичен од сѐ она што се нуди на домашниот културен репертоар, но публиката е задоволна, а вечерашната посетеност повторно го докажа тоа. Благодарност до младите уметници без кои овој проект не ќе можеше да се оствари, благодарност и до Министерството за култура, Градот Скопје и Факултетот за ликовна уметност за поддршката за реализирање на проектот. Продолжуваме да работиме на збогатувањето на домашната културно-уметничка сцена, а се надеваме дека овој настан ќе стане наша заедничка традиција“, истакна Матеа Мијановиќ, идеен творец на Стар Современ Град.

Покрај авторот на концептот, за сценографијата и визуелниот дел на настанот беа задолжени младите уметници Медина Хоџа, Јана Деловска и Дамјан Илиќ, а музиката во живо ја изведуваа Благоја Алачки, Михаил Грујовски, Александар Бошков и Владимир Трпчевски-Пате и вокалните уметници Кики Пецовска, Ана Мицевска и Михаела Атанасовска. Танчерскиот и кореографски дел од настанот беше изведен од современите танчери Анастасија Данчевска, Бобан Русески и Сара Цветковска.

Визуелните интервенции му дадоа на Сули ан нова димензија, задржувајќи ја оригиналноста на самата градба. Спојот на уметничките категории обезбеди несекојдневно искуство и уживање за сите сетила на публиката, која присуствуваше на „оживувањето“ на историскиот објект.

Би можело да ве интересира

Повик за учество на уметници во проект за илустрации за родова еднаквост

Ана Ололовска

За Спасовден во Гевгелија се организира онлајн ликовна колонија

Ана Ололовска

Повикот за творби на тема „Борба против насилството и дискриминацијата меѓу децата во спортот“ отворен до 10 јуни

А1он

„Уметнички дневници“ нов проект на Националната галерија

Ана Ололовска

Ликовно-креативен предизвик за заштитата на планетата од отпадните батерии

Ана Ололовска

Македонскиот уметник Златко Крстевски твори и учествува на изложби поврзани со пандемијата

А1он