Со филмот „Зана“ вечер се затвора Тетовскиот интернационален филсмки фестивал

Од:

Тетовскиот интернационален филмски фестивал „ОДА“ вечер завршува со проекција на филмот „Зана“, победник на Тиранскиот филмски фестивал. Филмот ќе се прикаже со почеток во 19 часот во Центарот за култура. Режијата е на Антонета Кастрати, сценарио Медју Кастрати и Кејси Копер Јонсон, кој е исто така и продуцент на филмот.

– Во филмот главниот лик Луме, има цел да се ослободи од нејзиното минато, една декада после војната во Косово, кога го загубила своето дете. Луме, десет години се борела со медицината за да остане бремена, но без успех. Сега Луме се соочува и сака да „побегне“ од модерното здравство за па своето решение го бара во традиционалната медицина. Останува бремена но во тие моменти и започнува нејзината сага-враќање на тоа што го доживеала пред десет години, што ја оптоварува неа и нејзиното се уште не родено дете, информираат организаторите на фестивалот.

Тетовскиот филмски фестивал по деветти пат се одржуваше во градот од 9 октомври до денеска. Беа прикажани 14 долгометражни и 56 краткометражни филмови.

Би можело да ве интересира

Филмот „Дедо и внук“ награден на фестивалот „Буда“ во Индија

Ана Ололовска

Започна снимањето на краткометражниот филм „Проблемот на Тина“

Ана Ололовска

Отворен повик за режисери и студенти по режија

Ана Ололовска

„Зрак по мракот“ – филм за храброста да се затвори кругот на насилството

Ана Ололовска

Режисерот Пиперкоски за филмот „Дедо и внук“ доби признание за придонес во светот на филмот

Ана Ололовска

Краткиот филм „Скакулци“ на младиот автор Ханис Багашов првонаграден на European Short Pitch

Жарко Настоски