„Система“ – изложба на Никола Радуловиќ во МСУ

Од:

Во Музејот на современата уметност (МСУ) вечер од 21 часот ќе биде отворена изложбата „Система“ на Никола Радуловиќ, добитник на наградата за најуспешен автор и дело на XII Биенале на млади уметници која му ја додели МСУ.

-„Система – Book of Sclavin 2.0“ е вториот дел од книгата „Book of Sclavin“ – серијал на анимирани книги, која заедно со првиот дел и интерактивната игра „Генеза“ ја формираат трилогијата „Book of Sclavin“, вели авторот.

„Система“ е исто така и името на изложбата на која е претставена трилогијата преку интерактивни објекти со кои може да се истражуваат книгите и играта сложувалка во изложбениот простор.

Куратор на изложбата е Бојана Јанева-Шемова.За посетители ќе биде отворена до 8 декември.

Би можело да ве интересира

„Фрагменти“ на Башески претставена во НУЦК „Марко Цепенков“

Ана Ололовска

Изложба „85 години Попова Шапка” во Тетово

Ана Ололовска

Се отвора изложба на Никола Радуловиќ

Ана Ололовска

„Панта Реи“ – изложба на уметникот Бојан Ковски

Ана Ололовска

„Внатрешната градина“ – самостојна фотографска изложба на Стефан Шашков

Ана Ололовска

Изложба „Странски автори на Меѓународната ликовна колонија Де Ниро“

Ана Ололовска